הערכת שווי נכס

שמאות מקרקעין היא הכלי החשוב ביותר לצורך גילוי השווי של הנכס בטרם ביצוע עסקת מכר, הנגזרת מפרמטרים שונים כגון מס שבח, ליקויי בנייה או הכנת תכניות מתאר.

שמאי מקרקעין יבטיח כי ניגש לעסקה בצורה המקצועית ביותר

קנייה או מכירה של דירה נחשבת לאחת העסקאות המרכזיות בחיינו. על כן תפקידו של שמאי מקרקעין הוא להבטיח כי נבצע את העסקה בצורה המקצועית ביותר. כלומר יהיה ביכולתנו לגשת לעסקה תוך שאנו מחזיקים במידע חיוני ועדכני באשר לשווי הדירה על מנת שבסופו של ההליך נרכוש את הדירה אשר תספק עבורנו את התמורה הטובה ביותר.

הערכת שווי נכס
הערכת שווי נכס

מהם הקריטריונים אשר קובעים את ערך הדירה

קיימים קריטריונים רבים על פיהם קובע שמאי מקרקעין את הערכת שווי הנכס. חלק מהקריטריונים עוסקים בדירה עצמה ואילו אחרים עוסקים בסביבה. נוסף על כך ראוי לציין כי קיימים הבדלים בין האזורים השונים בכל עיר או יישוב. בעת הערכת שווי הדירה יש להבחין בין הערכה של מתווך נדלן לבין הערכה של שמאי מקרקעין. הערכת מתווך נדלן אינה נסמכת על מידע מקצועי או על הכשרה אקדמאית. וברוב המקרים הערכת מתווך תהיה מוטה לטובת המוכר או הקונה על פי ההעדפה של המתווך. ואילו שמאי מקרקעין מחויב על פי החוק להעריך את שווי הנכס בצורה אובייקטיבית ונייטרלית.

מיקום , מיקום ו.. מיקום

הערכת שווי נכסלפי אמרה ידועה, עסקת נדלן מוצלחת מסתמכת על 3 פרמטרים מרכזיים : מיקום , מיקום ו.. נכון – מיקום. בעת קביעת ערך הדירה ניתן משקל רב למיקום הדירה. תפקידו של שמאי מקרקעין הוא לבחון את המגמות השונות באזור בו ממוקמת הדירה.
לדוגמה- אם מדובר בשכונה אשר זכתה לדירוג סוציו אקונומי נמוך והוחלט לבצע פרויקט בינוי- פינוי ואז ערכן של הדירות יעלה.

גודלה של הדירה

הערכת שווי נכס פרמטר נוסף אשר שמאי מקרקעין לוקח בחשבון בעת הערכת שווי הנכס הוא גודלה של הדירה והאופן בו הדירה מחולקת.
מצבה הפיזי של הדירה
פרמטר נוסף המסייע להעריך את שווי הנכס הוא מצבה הפיזי של הדירה- אם קיימים סדקים או רטיבות בקירות.
גם לסביבה החיצונית משקל רב בעת ביצוע הערכת שווי הנכס
גם לסביבה החיצונית יש משקל רב בעת הערכת שווי הנכס. ככל שהדירה מוארת יותר כך עולה שווי הנכס. כך לדוגמא, נוף לים מעלה את שווי הנכס.
במסגרת תפקידו של שמאי מקרקעין הוא בוחן את הימצאותם של מפגעים כגוןאנטנות סלולריות בסביבה אשר עשויות להשפיע על שווי הנכס.
זמינות של שירותים שונים להם נזקק כל אדם
נוסף על כך, שמאי מקרקעין בוחן גם את הזמינות של שירותים שונים להם נזקקים אנשים החל מהימצאותם של בתי ספר ועד הימצאותם של שירותי רפואה.

 

הערכת שווי הנכס – זאת המומחיות שלנו

במטרה לבצע הערכה מדויקת של שווי הנכס, על שמאי מקרקעין לבצע בדיקות משפטיות החל מבדיקה בדבר רשום הבעלים בטאבו וכיצד הדירה רשומה במנהל המקרקעין.
נוסף על כך יבחן השמאי האם קיימת אפשרות להרחיב את הדירה ולממש בה פוטנציאל גלום, שלעיתים שווה הון.
במידה וקיימת התלבטות באשר להערכת שווי הנכס, מומלץ לפנות למשרדנו, שמאי מקרקעין דוד רום, על מנת לקבל הערכה של שווי הנכס. למידע נוסף צרו קשר איתנו 

ניתן למצוא באתר של רשות המסים של ישראל עוד מידע הנקרא מידע נדלן